Poradnia kardiologiczna Remed w Krakowie

Godziny Otwarcia : Poniedziałek – Czwartek: 9:00 – 19:00, Piątek: 9:00 – 14:00
  Kontakt : 12 632 73 01

To nieszkodliwe badanie, które trwa od kilku do kilkunastu minut. Pozwala zdiagnozować m.in. wrodzone i nabyte wady serca, zapalenie i inne choroby mięśnia sercowego, zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze i bakteryjne zapalenie wsierdzia. Jeśli profilaktycznie lub w związku z podejrzeniem pewnych nieprawidłowości zechcą Państwo wykonać echo serca, Kraków będzie odpowiednim miastem, do jego przeprowadzenia. Nasz wykwalifikowany personel należycie o Państwa zadba.

Echokardiografia jest badaniem, w którym uzyskuje się obrazy ruchomych struktur serca (komór, zastawek, przedsionków, dużych naczyń) poprzez zastosowanie zjawiska odbijania się fal ultradźwiękowych (niesłyszalnych dla ludzkiego ucha) od tkanek serca.

W czasie echokardiografii dzięki zastosowaniu zjawiska Dopplera możliwe jest również badanie i kolorowe obrazowanie prędkości przepływu krwi w sercu i naczyniach. To badanie pozwala również zdiagnozować obecność płynu (np. krwi) w worku osierdziowym (worku otaczającym serce).

Należy podkreślić, że echokardiografia jest badaniem nieszkodliwym, więc nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonywania.

Wskazania do badania:

  • wady serca wrodzone i nabyte,
  • zapalenie mięśnia sercowego,
  • bakteryjne zapalenie wsierdzia,
  • choroby mięśnia sercowego,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • choroba zakrzepowo-zatorowa,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • choroby naczyń (np. tętniak aorty),
  • choroby sercowo-płucne (nadciśnienie płucne, zatorowość płucna),
  • choroby osierdzia (np. płyn w jamie osierdzia, tamponada serca),

OPIS BADANIA

Test wysiłkowy trwa od kilku do kilkunastu minut.

Przed badaniem na skórze klatki piersiowej badanego, po jej odpowiednim przygotowaniu (po odtłuszczeniu skóry, po przetarciu skóry taśmą abrazyjną, ew. po wygoleniu włosów) umieszcza się elektrody w celu uzyskania zapisu EKG. Na ramię badanego zakładany jest mankiet do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi. Test wysiłkowy wykonuje się na bieżni ruchomej. Co trzy minuty bieżnia zwiększy kąt swego nachylenia oraz prędkość przesuwu taśmy . Próbę wysiłkową przerywa się po osiągnięciu przewidywanej dla wieku częstości akcji serca, wystąpieniu dolegliwości lub pojawieniu się zmian w zapisie EKG, będących wskazaniem do przerwania badania. Badanie przerywa się także w każdym przypadku na życzenie badanego. Po okresie wysiłku następuje faza odpoczynku, która standardowo trwa 6 minut, a pacjent cały czas jest monitorowany pod kątem EKG i ciśnienia tętniczego. Test wysiłkowy można wykonać także na rowerze stacjonarnym (tzw. ergometrze rowerowym).